38. Ukraiński Jarmark Młodzieżowy

38. Ukraiński Jarmark Młodzieżowy

38. Ukraiński Jarmark Młodzieżowy

bilety: 15/30 zł (I dzień) / 50/70 zł (II dzień) / 60/80 zł (karnet dwudniowy) dostępne na:

tickets.soundrive.pl/pl/event/102 - I dzień tickets.soundrive.pl/pl/event/103 - II dzień tickets.soundrive.pl/pl/event/103 - karnet

(bilety ulgowe przeznaczone są dla studentów i młodzieży szkolnej)

14-15 LISTOPADA 2014 - 38. UKRAIŃSKI JARMARK MŁODZIEŻOWY

piątek, 14.11.2014, godz. 19.30 - V Jarmarkowe Spotkania z Ukraińskim Teatrem „Młoda Muza”

Pamięci Вohaterów Niebiańskiej Sotni oraz poległych obrońców Ukrainy Koncert dziecięcy - zespół JarmaRoczok (Gdańsk) Koncert poezji śpiewanej - zespół Bezimenni (Przemyśl) Spektakl muzyczny „Gdzie oczy poniosą” - Teatr Nawpaky (Gdańsk) Koncert grupy Odyn v kanoe (Lwów) Afterparty – DJ MaRBoH sobota, 15.11.2014, godz. 19.00 - Koncert Główny „Czas jedności” wystąpią zespoły: Sova (Gdańsk) Veres (Olsztyn) Kryvoda (Przemyśl) Coolбаба (Wrocław-Gdańsk) Veve (Kijów) Afterparty – DJ MaRBoH

Ukraiński Jarmark Młodzieżowy jest najważniejszym przedsięwzięciem kulturalnym organizowanym w Gdańsku przez Oddział Pomorski Związku Ukraińców w Polsce oraz Związek Ukraińskiej Młodzieży Niezależnej.

Podczas dwóch dni Jarmarku występują młodzieżowe teatry i zespoły wokalno-instrumentalne mniejszości ukraińskiej w Polsce oraz gwiazdy sceny muzycznej z Ukrainy.

Nazwa „jarmark” odnosi się do różnorodności prezentowanych form twórczości młodych artystów, którzy w kulturze ukraińskiej odnajdują swoje korzenie i inspiracje.

Tegoroczny Jarmark będzie nawiązywał do dwusetnej rocznicy urodzin ukraińskiego wieszcza narodowego Tarasa Szewczenki, wydarzeń na kijowskim Euromajdanie oraz walce narodu ukraińskiego o europejskie wartości i integralność terytorialną Ukrainy.

ukrainski jarmark mlodziezowy

VeVe – Vopli Vidopliassowa (Kijów). Ukraiński punk-rock z domieszką folk-rocka Gwiazdą tegorocznego Jarmarku będzie legendarna grupa VeVe, jeden z najbardziej znanych ukraińskich zespołów na świecie. Jego liderem jest charyzmatyczny Ołeh Skrypka -wokalista, kompozytor, multiinstrumentalista (gra na gitarze, trąbce, akordeonie) oraz autor tekstów. Grupa powstała w 1986r. w Kijowie i od razu znalazła uznanie zdobywając nagrodę na rock-festiwalu. Od tego czasu VeVe koncertuje w całej zachodniej Europie, Rosji, Estonii, także w Izraelu, Kanadzie i USA.

Klimat muzyki Vopli Vidopliassova to zdecydowanie mieszkanka energetycznego punk-rocka z dynamicznym i żywiołowym ukraińskim  folkiem. Koncerty grupy wnoszą dużo pozytywnej energii. Często nagrania koncertowe są lepsze niż studyjne, co pokazuje, że muzycy VeVe są świetnymi improwizatorami. Teledyski zespołu swym klimatem przypominają  filmy serbskiego reżysera Emira Kosturicy. Ołeh Skrypka ma ogromne poczucie humoru i świetny kontakt z publicznością. W swojej muzyce miesza klimaty innych kultur - począwszy od muzyki bałkańskiej po rytmy hinduskie bądź cygańsko-francuski romans miejski, a także żywiołowy folk huculski. Można go śmiało określić ukraińskim Goranem Bregowitzem, który lubi eksperymentować, gdyż każda płyta VeVe jest inna, a przy tym oryginalna oraz niepowtarzalna.

Niektóre z płyt CD to Krajina Mrij (1994), Muzika (1997), Mamaj (2001), Chio chio san (2009), Czudowyj swit (2014).

Skład zespołu: Ołeh Skrypka - vocal, akordeon guzikowy, saksofon, trąbka, gitara Jewhen Rohaczews’kyj – gitara, vocal Serhij Sachno - perkusja, vocal, bębny Ołeksij Melnyczenko – gitara basowa www.vopli.com.ua www.youtube.com/user/VopliVidopliassova

Odyn v kanoe (Lwów) Nazywają siebie kosmonautami i naprawdę niepodobni są do innych. Trochę melancholii, duchowości, filozofii oraz niedomówienia w tekstach – główne składniki ich muzycznych recept. Twórczość grupy to monolog, który zmusza słuchacza do przeżywania muzyki myślenia, odczuwania, przeprowadzania analogii do własnych uczuć i odkryć…

Zespół powstał w 2010 roku we Lwowie, jego nazwa wywodzi się od indiańskiego imienia, które tłumaczy się „jeden w canoe”. Dewizą grupy jest tworzyć muzykę prostą, przez co silną i żywą w brzmieniu.

Skład zespołu: Iryna Szwajdak – vokal Ustym Pochmurs’kyj – gitara Olena Dawydenko - perkusja www.facebook.com/odynvkanoe www.youtube.com/user/odynvkanoeofficial

COOLБАБА (Wrocław-Gdańsk) "Coolбаба " to nowy zespół w ukraińsko - łemkowskim środowisku założony przez charyzmatyczną Oksanę Terefenko, utalentowaną wokalistkę i aktorkę. Oksana ma na koncie niezliczoną ilość występów na scenie festiwalowej i konkursowej, odnosi także sukcesy jako aktorka (m.in. zagrała tytułową rolę w filmie „Olena” Elżbiety Benkowskiej nominowanym do Złotej Palmy w Cannes). Towarzyszą jej muzycy z całej Polski, w tym dwóch byłych członków zespołu LemON, z którym koncertowali na największych scenach oraz nagrali debiutancką – platynową – płytę. Grupa tworzy muzykę rockową z elementami funky, odchodzi od wszechobecnego w środowisku folku i jedynie inspiruje się wschodnim klimatem i tradycją, a więc większość utworów to autorskie kompozycje. Teksty pisane są w językach ukraińskim i łemkowskim, niektóre utwory opierają się o ukraińską poezję.

www.youtube.com/channel/UCxfo0wvERrKwjVAhpW1dRww

VERES (Olsztyn) Folk-rockowy zespół założony w 2010 roku przez grupę przyjaciół w Internacie przy Państwowej Szkole Muzycznej w Olsztynie. W związku z licznymi zobowiązaniami muzycznymi skład zespołu ukształtował się na stałe dopiero pod koniec 2011 roku i nie zmienił się do dziś. Z racji wspólnych zainteresowań wschodnią muzyką oraz pochodzeniem niektórych członków zespół postanowił wykonywać muzykę ukraińską, co zostało odebrane z dużym entuzjazmem wśród znajomych jak i nieznajomych ludzi podchodzących z gratulacjami po koncertach. Zespół Veres w swojej kilkuletniej karierze zagrał ponad 100 koncertów na dużych i małych scenach oraz w klubach w całej Polsce.

Muzyka wykonywana przez Veres powinna być określona szeroko pojętym folk-rockiem, co doskonale słychać na naszej płycie – od ciężkich gitarowych brzmień, poprzez skoczną muzykę do tańca, aż do romantycznych ballad.

www.facebook.com/veresband www.youtube.com/channel/UCqkg-V_yCOuSAq4h8ur9sYg

KRYVODA (Przemyśl) Zespół został założony w Przemyślu w październiku 2011 r., ale pełen skład udało nam się osiągnąć stosunkowo niedawno. Gramy folk-metal, a swoimi kompozycjami próbujemy nawiązywać do muzyki ludowej z terenów Rusi-Ukrainy. Naszym celem było połączenie elementów folklorystycznych z ciężkimi riffami muzyki metalowej. Ten pozorny kontrast widać również w instrumentarium – rolę prowadzącą pełni sopiłka, a towarzyszy jej klasyczny metalowy skład. W większości wykonujemy własne kompozycje, chociaż w repertuarze mamy także aranżacje pieśni ludowych.

https://www.facebook.com/kryvoda www.youtube.com/channel/UCcewysVhGR4ZgutrgNa0F7Q

BEZIMENNI (Przemyśl) Zespół "Bezimenni" powstał w maju 2012 r. w Przemyślu. Grupa wykonuje własne utwory, a teksty zaczerpnięte są głównie z twórczości Wasyla Stusa oraz innych ukraińskich poetów.

Po raz pierwszy zespół wystąpił na scenie Narodnego Domu w Przemyślu biorąc udział w festiwalu im. Jarosławy Popowskiej, gdzie zdobył nagrodę publiczności. Zagrał również na święcie Nocy Iwana Kupały w Przemyślu i na Ukraińskim Jarmarku Młodzieżowym w 2012 roku.

www.youtube.com/watch?v=5U4izScONqU

Muzyka zespołu łączy poezję śpiewaną, liryczny dźwięk skrzypiec oraz mocne brzmienie gitary elektrycznej, co w całości daje niepowtarzalny efekt. Od 2014 roku do zespołu dołączyła pianistka.

SOVA (Gdańsk) SOVA - nowy gdański zespół ukraiński. Nazwa zespołu zainspirowana jest poezją Tarasa Szewczenki. Dlatego w repertuarze zespołu ważną rolę odgrywa twórczość  - poezja Szewczenki, do której zespół napisał kilka melodii m.in.: "Sowa”, "Wołochy" oraz wykonuje pieśń zespołu Hamalija  "I mertwym i żywym". Oprócz tego zespół przygotował jeszcze inne utwory oparte na motywach ukraińskich i ukraińskiej muzyce rockowej.

Sova - to zespół o charakterystycznym brzmieniu. W skład grupy wchodzą muzycy z różnych nie tylko ukraińskich zespołów. Poszukiwanie nowego brzmienia ukraińskich melodii zakończyło się na klasycznym rockowym składzie ze skrzypcami - solo instrumentem.

V Jarmarkowe Spotkania z Ukraińskim Teatrem „Mołoda Muza” Spektakl muzyczny „Gdzie oczy poniosą” (Світ за очі) to kompilacja niezależnych od siebie piosenek aktorskich w reżyserii Oksany Terefenko. Przedstawienie opowiada historie osób znajdujących się w różnych życiowych sytuacjach. Skupia się na emocjach wywołanych problemami dotykającymi ludzi niezależnie od czasów w których żyją. Pozwala nam dostrzec w poczynaniach bohaterów nasze własne zachowania, których możemy nie być świadomi. Sceneria nie przypadkowo budzi skojarzenia z sytuacją na Ukrainie. Ma pomóc nam uświadomić sobie, że walczący o wolność na Ukrainie nie są odlanymi z brązu bohaterami lecz ludźmi z krwi i kości, przeżywającymi uniesienia, rozterki i dylematy. Scenografia z każdym kolejnym utworem nabiera innego wymiaru. Klamrą spinającą spektakl w całość jest pierwszy i ostatni utwór nawiązujący do wydarzeń na Majdanie. Część utworów pochodzi z albumu „Rok Legendy Ukrainy” (2004) zespołu „Fata Morgana”, reszta jest autorstwa Ołeny Karpenko, Wiktora Harasymczuka, Witalija Radysza oraz W. Ruraka. Większość tekstów to poezja Tarasa Szewczenki.

www.youtube.com/watch?v=8tY1VPDCSac

Grupa Teatralna Navpaky powstała w 2012 roku w Gdańsku. W granych przez nich spektaklach, na przekór tradycji i zwyczajom, patetyczność i wzniosłość zastąpiona została poczuciem humoru, galowe stroje - ubraniami z życia codziennego, a martyrologiczna tematyka młodzieżową energią. Zespołem kieruje Oksana Terefenko, absolwentka Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Oksana zagrała tytułową rolę w krótkometrażowym filmie” Olena” Elżbiety Benkowskiej, nominowanym do nagrody Złotej Palmy na 66. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w 2013 r.

ukrainski jarmark mlodziezowy ukrainski jarmark mlodziezowy

piątek, 14.11.2014, godz. 19.30 - V Jarmarkowe Spotkania z Ukraińskim Teatrem „Młoda Muza”

Wsparcie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Fundusz Przeciwdziałania COVID-19

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego „Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm” udzieloną przez PFR SA.

Polski Fundusz Rozwoju
Partnerzy

Strona korzysta z plików cookies w celu zapewnienia realizacji usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce