47. JarmaRock FEST

47. JarmaRock FEST

47. JarmaRock FEST

KIEDY? OD
17.11.2023
KIEDY
102 DNI

GDZIE
B90, ul. Elektryków, Gdańsk
Jak do nas trafić Jak do nas trafić

Wydarzenie na Facebooku Wydarzenie na Facebooku

47. JarmaRock FEST

JarmaRock FEST to dwudniowa muzyczno-teatralna impreza z ponad czterdziestopięcioletnią tradycją. Przyciąga rzeszę miłośników kultury ukraińskiej z całej Polski i z zagranicy. To muzyczny kalejdoskop  etno, folku, rocka, ska, reggae, funku, jazzu, popu oraz projektów teatralnych w wykonaniu ukraińskich artystów z Polski i z Ukrainy. To też miejsce debat (Forum FEST) i ArtBox, czyli przestrzeni dla artystów z innych dziedzin sztuki, którzy prezentują swoją pracę na żywo podczas koncertów.

W tym roku koncerty będą poświęcone obrońcom Ukrainy i tysiącom wolontariuszy, którzy z wielkim sercem i oddaniem niosą pomoc tym, którzy ucierpieli podczas inwazji rosji na ukraińską ziemię. Organizują zbiórki na wyposażenie dla  oddziałów Sił Zbrojnych Ukrainy (samochody, drony, środki medyczne, apteczki) oraz przywożą pomoc humanitarną dla najbardziej potrzebujących w rejonach walk i wielkich zniszczeń. 

Na dużej scenie klubu B90 zaprezentują się zarówno młodzi wykonawcy  jak i znane zespoły, wystąpi teatr tańca, zobaczymy dwa oryginalne performensy, a gwiazdami festiwalu będą Jerry Heil (Kijów, Ukraina) oraz Patsyki z Franeka (Kijów, Ukraina).

 

Festiwal odbywa się pod patronatem honorowym Konsula Ukrainy Ołeksandra  Płodystego. 
Dofinansowany jest ze środków Miasta Gdańska, Województwa Pomorskiego oraz dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. 
Organizatorzy: Związek Ukraińców w Polsce Oddział Pomorski
Współpraca: Teatr Navpaky, TYNKA
Patronat medialny: Radio Gdańsk, tygodnik „ Nasze Słowo”, portale: Trojmiasto.pl ;  Nashapolsha.pl; ua.pl

 

PROGRAM:
PIĄTEK 17.11.2023 Koncert „Mołoda Muza"

 

19:00 Otwarcie klubu B90
 20.00-04.00 koncerty
20:00 - Performance Marty Zvarych „Magia Obrzędów i Tradycji”
20:10 - Vilni (Warszawa)
20:50 - ZaZhyve (Koszalin)
21:35 - Ukrainian Art & Dance Company (Warszawa)
22:25 - I33I/IZZI (Warszawa)
23:20 – Hylla (Legnica)
00:30 – HarazD (Gdańsk)
02:00 - DJ EMPE & DJ WOJ

 

SOBOTA 18.11.2023 Koncert Główny

 

18:00 Otwarcie klubu B90
 19.00-04.30 – koncerty
19.00 - Performance „Ludzie Wolności”
19:20 - eLove (Gdańsk – Lwów)
20:20 - Contra Bass (Winnica UA)
21:20 - JERRY HEIL (Kijów)
22:15 - PATSYKI z FRANEKA (Kijów)
23:35 - Nadija (Szprotawa)
00:55 - DJ Ventyk 

 

Wydarzenia towarzyszące:

 

ArtBox - przestrzeń sztuki w klubie w B90, gdzie artystki z różnych dziedzin wykonują swoje prace podczas koncertów

 

Forum FEST 
sobota, 18.11.2023 godz. 15.30  Siedziba Związku Ukraińców w Gdańsku, ul. Aksamitna 4a
Jak opowiadać, żeby nas zrozumiano: doświadczenia Ukrainy w dziedzinie kultury, edukacji i nauki w kontekście ochrony przed rosyjską ideologią.

Jerry Heil  (Kijów)

 

Piosenkarka nazywana jest internetową sensacją, odkryciem we współczesnej muzyce ukraińskiej. Każdy z jej utworów zyskuje setki tysięcy wyświetleń na TikToku, zdobywa szczyty list przebojów i bije rekordy słuchalności!  Jej muzyczną misją jest  opowiadanie o Ukrainie, o tradycjach i kulturze narodu ukraińskiego poprzez piosenkę. 
"Ukraińska muzyka powinna słusznie zająć honorowe miejsce we współczesnym światowym przemyśle muzycznym! Muzyka jest dziś miękką siłą, która może nie tylko opowiadać innym narodom o nas, Ukraińcach, ale także sprawić, że inni zakochają się w naszej kulturze. Teraz jest czas, aby została ona pokazana!"- mówi artystka.
Obecnie  Jerry Heil przygotowuje wspólne projekty z najlepszymi europejskimi i światowymi artystami, będzie można usłyszeć je  już wkrótce.

CULT GROUP PATSYKI Z FRANEKA  (Kijów)

 

to ukraiński zespół etno-popowy, który tworzy mocne taneczne rytmy, mieszając je z ukraińskimi motywami i dźwiękami  instrumentów oraz oryginalnymi tekstami. Znany jest w Ukrainie i za granicą z superhitów: „VasЯ OMG” (ponad 10 milionów obejrzeń na youtube, spotify, apple music), „Marichka” (ponad 20 milionów youtube, spotify, apple music). Patsyki mają za sobą wejście na  globalne playlisty Ukrainian Pop Hits | Ukraine: UEFA EURO 2020 National Team. Są to muzyczni ambasadorzy reprezentacji Ukrainy na Euro 2020 z popowym hitem ZhovtoSyni (zółto-niebiescy). Wiosną 2022 r. grupa zaprezentowała mini-album ze starymi pieśniami ukraińskich powstańców z akompaniamentem bandury. Ich twórczość  muzyczna i styl podbijają sale koncertowe  i stadiony w całym kraju. 

eLove (Gdańsk)

ukraińsko-polski zespół, którego filozofią jest wspieranie podstawowych ludzkich wartości – przyjaźni, miłości, wzajemnej pomocy i autentyczności we wszystkim.
Zespół powstał stosunkowo niedawno z inicjatywy Jacka Sadowskiego ze Starogardu Gdańskiego, który od wielu lat jest zawodowym muzykiem (basista w zespole Leszcze). 
Jednak zawsze marzył o oryginalnych piosenkach i swoim projekcie, dlatego zgromadziwszy profesjonalnych muzyków z okolic Gdańska, zaczął szukać wokalistki, która mogłaby spełnić jego marzenie.
Historia tego projektu jest nierozerwalnie związana z wojną, ponieważ Ołena z Charkowa – kobieta z trójką dzieci, którą Jacek przyjął do  swojego domu 27 lutego 2022 roku – postanowiła mu podziękować i pomóc szukając wokalistki na portalach społecznościowych. Przypadkowo znalazła Chrystynę Dutczak z Kałusza, a później sama stała się symbolem pierwszego singla i teledysku zespołu - „Masz prawo tu być”. 
"Wojna i jej skutki są dla nas, ludzi wychowanych na ideach Solidarności, swego rodzaju sprawdzianem. Jesteśmy przekonani, że w ten sposób solidarnie, dając sobie nawzajem nadzieję, dodajemy sobie sił, aby wspólnie stawić czoła trudnym czasom" – mówią członkowie zespołu.
Każdy z wykonawców zespołu ma swoje doświadczenia i osiągnięcia.  Perkusista Łukasz Łapiński i gitarzysta Krzysztof Paweł  to  absolwenci Akademii Muzycznej w Gdańsku, grali na scenie z wieloma polskimi gwiazdami, klawiszowiec Jacek Hoduń jest  profesjonalnym aranżerem, a Chrystyna Dutczak  była uczestniczką „The Voice of Ukraine – 7” i „The Voice of Poland – 13”. Założyciel zespołu i basista Jacek Sadowski to kompozytor i muzyk, który wielokrotnie występował na scenie Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.
Choć zespół powstał stosunkowo niedawno (27 maja 2023 roku odbył się pierwszy koncert w Radiu Gdańsk), eLove często koncertuje w okolicach Gdańska, a ich  muzykę będzie można usłyszeć na 47. JarmaRock FEST.

I33I /IZZI (Warszawa)

to ukraiński  indie rockowy zespół  z Warszawy. Grupa występuje na największych ukraińskich wydarzeniach w Warszawie (m.in. Dzień Niepodległości Ukrainy na Placu Zamkowym, Festiwal Solidarności OPÓR). Muzycy cenią sobie różnorodność - grają lirycznie, głośno, akustycznie, z pełnym nagłośnieniem i bez, dla 25 000 osób, ale także dla 15 osób. Są dumni z tego, że mogą prezentować i promować ukraińską kulturę w Polsce.  Zespół  tworzą: Nastia z Odessy, Jura z Równego, Jarik z Baru i Tim z Ługańska.

HYLLA (Legnica)

Zespół powstał z potrzeby wyruszenia w muzyczną podróż ścieżkami przodków.  HYLLA to połączenie elektroniki z motywami etnicznymi. Inspiracje czerpie u źródeł korzystając z archiwalnych nagrań, pieśni zebranych w trakcie etnograficznych ekspedycji po regionach łemkowskim i bojkowskim,  Nadsaniu, Chełmszczyźnie, a także od  autentycznych pieśniarzy i muzyków będących skarbnicą folkloru w najczystszej, pierwotnej formie.   Pieśni , które wykonują opowiadają o miłości, tęsknocie, nadziei, radości, pięknie i delikatności otaczającego nas świata. Współczesne aranżacje i nieszablonowe podejście do materii dźwiękowej pozwalają każdemu ze słuchaczy odnaleźć coś, co sprawi, że muzyka tradycyjna - etniczna staje się ciągle aktualna i ciekawa. Jest swoistym łącznikiem ze światem, o którym niechcący zapomnieliśmy w pogoni za codziennością. Na początku tego roku ukazał się debiutancki album dostępny na platformach streamingowych.

NADIJA (Szprotawa)

Zespół Nadija powstał w 2008 r. Liderem grupy jest Andrzej Kajfasz. Muzyka, którą grają, to mieszanka stylów muzycznych takich jak rock, folk, ska oraz reggae. Ich utwory łączą tradycję wielu kultur słowiańskich, które reprezentuje każdy z muzyków. Teksty piosenek pisane są po łemkowsku, ukraińsku i polsku. Mieszanka różnych gustów muzycznych tworzy jedną energetyczną całość. Zespół koncertuje na terenie całej Polski oraz poza jej granicami – między innymi w Kanadzie, Niemczech, Czechach oraz w Ukrainie. Piosenka Nadiji „Jak Sobi Zaśpiwam” z drugiej płyty „KulturaL” zdobyła szczyty list Radia Plus. Inne stacje radiowe takie jak: Radio Zet, Radio Szczecin, Radio Zachód, Radio Zielona Góra, Radio Wawa, jak również TVP także dostrzegły i promowały działalność zespołu. Zespół odwiedził również scenę programu X-FACTOR, gdzie otrzymał od jurorów werdykt – 4 razy „TAK”.

Contra Bass (Winnica UA)

to dziecięco-młodzieżowy zespół rockowy z Winnicy w Ukrainie. Zespół ten rozpoczął działalność w grudniu 2017 roku, a w  2021 r.  wziął udział w programie telewizyjnym Ukraine's Got Talent, gdzie dotarł do finału. Wszystkie nagrane przez zespół utwory rockowe są już obecne na brytyjskiej platformie radiowej FAB Chart. Od początku wojny na Ukrainie młodzi muzycy wnieśli znaczący wkład w pomoc wojsku poprzez koncerty dla Sił Zbrojnych, zbiórki pieniężne, koncerty charytatywne itp. W 2022 roku zespół wziął udział w konkursie School Rock Bands Battle w Kijowie, gdzie wykonał swój pierwszy autorski utwór "Вільні назавжди"(Wolni na zawsze) napisany przez słynnego winnickiego muzyka rockowego Denysa Szynkewycza. W kwietniu 2023 roku zespół zaprezentował swój drugi autorski utwór "Мій герой" (Mój bohater), dedykowany wszystkim pilotom wojskowym Ukrainy. Wideo do klipu zostało osobiście nagrane przez pilota myśliwca MiG-29 Wadyma Woroszyłowa, znanego jako "KARAYA". W lipcu 2023 roku zespół otrzymał zaproszenie i wziął udział w 50. Międzynarodowym Harcerskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach, gdzie otrzymał nagrodę od organizatorów.

UKRAINIAN ART & DANCE Company (Warszawa)

zespół profesjonalnych tancerzy z różnych części Ukrainy. 
Choreograf Alona Omelina mówi o zespole:
„Naszym głównym zadaniem jest budowanie silnej społeczności artystycznej, inspirowanie i zachęcanie ludzi do lepszego działania. Sztuka jest jedną z rzeczy, która czyni ten świat lepszym, a serce bogatszym. Mamy cudowną moc wyrażania swoich uczuć poprzez ciało, ruch, tworzenie sztuki, posługiwanie się wyobraźnią, formami, emocjami, wizją...
Bo sztuka ma potężną moc. Łączy ludzi, wzbudza uczucia, ułatwia oddychanie, zachęca do zastanowienia się nad znaczeniem życia.
A naszym głównym zadaniem jako zespołu jest zachęcanie ludzi do nadziei i wiary.
Nasza nowa sztuka „MIASTO” opowiada o ludziach. O tym, czym jest DOM. Ale co może się z nim stać...
To jest miejsce, państwo, a może LUDZIE!
W tym spektaklu rozmawiamy o podstawowych potrzebach zapewnienia komfortu, bezpieczeństwa i obecności rodziny. Te rzeczy są równie ważne dla każdego żyjącego człowieka. Nie ma znaczenia skąd i gdzie jesteś, jeśli masz w pobliżu rodzinę, jesteś w domu”.
W tym roku tancerze dali  ponad 10 występów w Warszawie i mieli zaszczyt reprezentować Ukrainę na międzynarodowym festiwalu „Move Canaries” na Wyspach Kanaryjskich.
Założycielki i choreografki zespołu – Alona Omelina oraz Angelina Zabelina.

VILNI  (Warszawa)

Zespół Vilni (Wolni) to grupa studentek z Ukrainy, które uciekając przed wojną, znalazły bezpieczną przystań w Warszawie. Grają i śpiewają  w różnych konfiguracjach.  Są wśród nich dyrygentki, wokalistki, instrumentalistki. Połączyła je chęć wspólnego muzykowania i koncertowania. Wykonują przede wszystkim muzykę ukraińską, ponieważ chcą ją rozpowszechniać poza granicami swojego kraju.

zaZhyve (Koszalin)

Po wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie,  ukraińscy muzycy, którzy znaleźli się w Koszalinie postanowili utworzyć zespół,  aby dawać koncerty charytatywne na rzecz Ukrainy. Tak w 2022 r. powstała pop-rockowa grupa  „zaZhyve” (dla Życia) . Przez pewien czas  wykonywała covery piosenek ukraińskich artystów. Jednak z każdą próbą muzycy zdawali sobie sprawę, że mają potencjał do tworzenia własnej muzyki. W szczególności Adam Kicula i Wiktorija Fedotowa zaczęli w tandemie pisać oryginalne kompozycje. Debiutancki występ zespołu z własną muzyką miał miejsce w sierpniu tego roku podczas dużego koncertu charytatywnego z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy w Koszalinie. Grupa kontynuuje pracę nad wzbogacaniem współczesnej muzyki ukraińskiej i jej popularyzacją na świecie.

HarazD (Gdańsk)

folk - rockowa formacja założona w 2015 roku w Ukraińskim Liceum w Górowie Iławeckim przez grupę przyjaciół, których połączyła wspólna pasja i miłość do ukraińskiej muzyki. Obecnie siedziba zespołu znajduje się w Gdańsku, gdyż tam też mieszka większość składu. Inspiracją dla grupy od początku był ukraiński folklor, dlatego też w wykonaniu HarazDu usłyszeć można zarówno mało znane, jak i bardzo popularne ukraińskie piosenki ludowe we własnej aranżacji oraz utwory autorskie. Zespół zagrał bardzo dużo koncertów na różnego rodzaju imprezach w całej Polsce oraz poza jej granicami. HarazD (z ukr. OK, wszystko w porządku), jak sama nazwa wskazuje, to grupa pozytywnych osób, które ze sceny starają się przekazać maksimum dobrych emocji i solidną dawkę ukraińskiej mocy.

Performance „Ludzie Wolności" 

Ludzie, Ludzie, Ludzie
Stali się tarczą jak mocny mur. Będą, będą, będą
Zawsze bohaterami!
Podczas sobotniego otwarcia 47. JarmaRock FEST można będzie poczuć prawdziwą siłę wolnych ludzi - tych, którzy walczą! Poczuć, jak muzyka i poezja przekroczą granice, aby połączyć serca.
"Ludzie Wolności" to projekt, który sprawi, że nikt nie zostanie obojętnym. Słowa, które znajdą odzew w każdym sercu. Głos, który będzie echem wolności. Gesty, które pokażą siłę i moc narodu oraz jedno dla wszystkich - bicie serca!

Marta Zwarycz - projekt "Magia Obrzędów i Tradycji"

Projekt “Magia obrzędów i tradycji”  był stworzony z myślą o ukraińskiej kulturze ludowej, jej zwyczajach, obrzędach i magii. Pokazuje 12 masek obrzędowych, które symbolizują 12 miesięcy oraz znane i mniej popularne święta ludowe (które w pewnej mierze zostały zapomniane). W każdej masce zostały wykorzystane tradycyjne elementy świąt i rytuałów. Na niektórych maskach można zobaczyć również sceny z obrzędów ludowych, co przenosi widza w czasy, gdzie kultura ludowa miała ogromne znaczenie do samoidentyfikacji i wyznaczała drogę życiową. 

Uczestnicy i realizatorzy: 

- Teatr Tańca UKRAINIAN ART & DANCE Company, który swoim tańcem opowie historię walki i wiary w zwycięstwo.
- Vira Kholodon-Duda, wokalistka i autorka piosenek, która swoim głosem ożywia muzykę i stanie się duszą spektaklu.
- Krystyna Hrukhovska TYNKA, poetka, wolontariuszka i wieloletnia organizatorka festiwalu JarmaRockFEST, która za pomocą słowa w utworze "Ludzie Wolności" przekaże uczucia i całą siłę wolnych ludzi.
- Dmytro Robota, producent i aranżer, który nadaje muzyce głęboki sens i emocje.
- Olga Szkrawan, reżyserka, wieloletnia organizatorka festiwalu JarmaRockFEST, aktorka Teatru Navpaky.

Więcej informacji:

Wsparcie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Fundusz Przeciwdziałania COVID-19

Przedsiębiorca uzyskał subwencję finansową w ramach programu rządowego „Tarcza Finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla Mikro, Małych i Średnich Firm” udzieloną przez PFR SA.

Polski Fundusz Rozwoju
Partnerzy

Strona korzysta z plików cookies w celu zapewnienia realizacji usług. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce